Kurslar

Müzik-Klarnet Kursu
Klarnet

Klarnet Derslerimiz birebir özel ders biçiminde verilir.

Klarnet, üfleme ya da nefes ile ilgili herhangi bir rahatsızlığınız yok ise, yerli ve yabancı ezgileri rahatlıkla çalabileceğiniz bir enstrümandır.

Temel müzik eğitimi :Nota eğitimi, klasik armoni eğitimi, melodi çalma, ritm eğitimi ve kulak eğitimi gibi çalışmalara yer vermektedir.

6 yaşından itibaren keman eğitimine başlanabilir.

Klarnet Hakkında Bilinmeyenler

KLARNET Sert ve dayanıklı ağaçlardan genellikle de abanoz ağacından yapılan üflemeli bir çalgı türüdür. Bir çeşit sert kauçuk olan ebonitten, ayrıca metalden yapılanları da vardır.

Klarnetin gövdesi silindir biçimindedir. Kalak bölümü ise obuanın kalağına oranla daha geniştir. Dikkatlice yontulup biçimlendirilen bu kamış parçası, ağızlık üzerine takılır. Çalıcının nefesi ile titreşime geçirilen kamış, boru içindeki havayı titreşime geçirerek ses elde edilmesini sağlar. Çalıcının sol eli yukarıda, sağ eli ise aşağıda olmak üzere az bir eğimle yere doğru tutulur. Flüt ve obuada olduğu gibi, klarnetin gövdesinde de ses deliklerini açmaya ve kapatmaya yarayan metal bir mekanizma vardır.

1840 sıralarında “Boehm sistemi” flüte uygulandıktan sonra, Paris konservatuarı öğretim üyesi ve klarnetçi Klosé, bu sistemin klarnete de uygun olduğunu görmüş ve Boehm sistemi klarnete uygulanmıştır. Daha sonra farklı zamanlarda farklı kişiler tarafından bu sistem geliştirilmiştir.

Klarnet beş parçanın birleşmesinden oluşur :

- Kafalık (Bek)
- Fıçı (Barel)
- Üst gövde
- Alt gövde
- Kalak (Pavillon da denir)


0-312-440 57 27


HEMEN ARAYIN !